Startujemy!
Październik 20, 2017
Co nam robi stres w pracy. Czyli nie jesteśmy maszynami.
Listopad 1, 2017

Jak w każdy ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę nasze zegarki przestawią się o godzinę do tyłu. Trzecia będzie płynąć dwa razy, a w naszym życiu magicznie pojawi się dodatkowe sześćdziesiąt minut. Co zrobisz z tym czasem?

Prawie nikt się nad tym nie zastanawia. Po prostu śpimy dłużej. Dlaczego? Przecież ciągle powtarzamy, że dzień jest za krótki i nie mamy na coś czasu. A tu baaahhmh! Ekstra godzinka! Wiesz jak wiele inspirujących rzeczy można zrobić w 60 minut?

Można poćwiczyć z Chodakowską, poczytać poezję, namalować obraz, albo zapisać się na kurs chińskiego w internecie (zdążysz nawet przerobić pierwszą lekcję). Można przebiec kilka kilometrów, upiec ciasto czekoladowe, poszukać lepszej pracy, albo porozmawiać z mamą… Możliwości jest naprawdę wiele. Właściwie ciężko znaleźć taką rzecz, której nie da się zrobić w jedną godzinę. Gdybyście mimo wszystko cierpieli na brak pomysłów, poniżej kilka propozycji.

Ciesz się ciszą

Zrób sobie poranną kawę. Usiądź wygodnie i… nic nie rób. Ostrzegam, to dużo trudniejsze niż się wydaje. Jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego działania. Nawet, gdy pojawia się kilka wolnych minut, musimy je „dobrze" spożytkować. Ze smartfonami w kieszeni jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W efekcie wcale nie zwalniamy tempa. Z jednego zadania, wpadamy w kolejne. Mało kto umie się dziś oddać słodkiemu nic-nie-ro-bie-niu. Tymczasem to w chwilach, kiedy nie jesteśmy skupieni na osiągnięciu żadnego szczególnego celu, możemy dowiedzieć się o sobie czegoś nowego. Nie sprawdzaj maili, smsów, nie wchodź na Facebooka, nie włączaj telewizora. Wsłuchaj się w siebie i poobserwuj. Od czasu, kiedy ostatnio to robiłeś, wiele mogło się zmienić…

Spędź wartościowy czas z dziećmi

Jeśli masz małe dzieci, przez godzinę poświęć im całą swoją uwagę. Nawet jeśli na co dzień spędzasz z nimi dużo więcej czasu, twoja uwaga prawdopodobnie podzielona jest jeszcze na kilka innych rzeczy. Ale to chwile, kiedy możesz poświęcić im całą swoją uwagę, są dla nich najpiękniejsze. Dla ciebie też mogą takie być. A poza tym, pozwolą ci lepiej poznać i zrozumieć swoje dziecko. Przez tę godzinę bądź dla swojego dziecka bardziej towarzyszem, zamiast przewodnikiem. I po prostu bacznie obserwuj. Dzieci tak szybko rosną. Nie pozwól, by ci to umknęło.

Zaplanuj swój dzień

Tak, jak śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, tak poranek jest jego najważniejszą częścią. Krótka chwila spędzona na zaplanowaniu reszty dnia pozwoli ci spędzić go lepiej. Małe trudności czy niepowodzenia nie będą w stanie wyprowadzić cię z równowagi. Za to małymi sukcesami będziesz się cieszył bardziej. Z tyłu głowy cały czas będziesz miał bowiem większy obraz dnia. Ponadto, jeśli  czeka cię jakieś trudne zadanie, wykonaj je od razu. Dzięki temu poczujesz się silniejszy. W resztę dnia wkroczysz lekko i z energią, a świadomość czekającego cię wysiłku nie będzie psuła kolejnych chwil.

Porozciągaj się

Jeśli na co dzień spędzasz czas za biurkiem, niektóre części twojego ciała poddawane są nienaturalnym przeciążeniom. Dzieje się tak przez ponad sto godzin każdego miesiąca i ponad tysiąc godzin każdego roku. Twojemu ciału należy się rehabilitacja. Porozciągaj się, odkryj inne mięśnie i ścięgna niż te, których używasz na co dzień. Możesz się też wybrać na masaż albo do sauny. Zrób coś dla swojego ciała. W końcu każdego dnia odwala kawał czarnej roboty.

W niedzielę dostaniesz godzinę w prezencie. Jeśli mimo wszystko nie zrobisz w tym czasie nic inspirującego, to może chociaż uświadomisz sobie, że to nie brak czasu jest twoim problemem. Jesteś po prostu typem leniwca. I nie ma w tym nic złego. Zamiast narzekać na brak czasu, po prostu przestań się oszukiwać. Będziesz szczęśliwszy:)

Kuba Dusza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *